Quantcast
Channel: TV Rimava - Rimava.sk - správy - Rimavská Sobota a okolie
Viewing all 484 articles
Browse latest View live

FOTO: Armáda SR spríjemnila deťom v Lučenci ich deň

$
0
0

Centrum Lučenca obsadili tanky, raketomety i vojaci so samopalmi. Deň detí v Lučenci sa niesol v znamení ukážok Armády Slovenskej republiky. Netradičný deň umocnilo aj slnečné počasie a malí i veľkí sa mali naozaj na čo pozerať. Úvod zaobstaralo kladenie vencov k pamätníku M. R. Štefánika a potom zahrala aj vojenská hudba.

Stovky Lučenčanov i cezpoľných mali čo robiť, aby stihli vidieť program, pretože stále sa niečo dialo. „Mne sa najviac páčilo, keď zadržali páchateľa na aute a tiež keď sa vojaci zlaňovali z vysokej budovy a potom strieľali zo samopalov a zadržali teroristov,“ povedal Denis z Haliče.

Zaujímavé boli aj ukážky boja zblízka, vojenskej polície i showprogram kynológie. Deti sa zapojili aj do výtvarnej súťaže Vojaci očami detí. Nechýbal ani prelet vrtuľníka a detská diskotéka, no a medzi deti prišla aj olympijská víťazka Anastázia Kuzminová.

Zdroj: Rimava.sk


VIDEO: Grand Prix Gemer išli cykllisti od začiatku vo vysokom tempe

$
0
0

Nové cyklistické preteky v okrese Rimavská Sobota Grand Prix Gemer, ktoré zorganizoval domáci cyklistický klub CK Rimavská Sobota, sa išli vo vysokom tempe. Prevýšenie viac ako 400 metrov na jeden okruh pritom dalo zabrať nejednému pretekárovi. Tí najlepší v kategórii Masters ho išli trikrát. Priemerná rýchlosť sa však nakoniec u tých najlepších v nedeľu pohybovala takmer na 40 kilometroch za hodinu. Viac ako 30 kilometrový okruh smeroval z Teplého Vrchu cez Padarovce, N. Pokoradz, V. Pokoradz, Horné Zahorany, Lukovištia, Ostrany a späť na Teplý Vrch. Najrýchlejším mužom bol pretekár z Maďarska Gábor Fejes z Bátorfi-Agria KTK (darilo sa mu aj deň predtým, keď v časovke na 20 kilometrov zvíťazil tiež a priemernú rýchlosť mal vyššiu ako 45 kilometrov za hodinu, pozn red.). O pódium však bojovali aj domáci pretekári, čo sa nakoniec podarilo Štefanovi Nôtovi z CK Rimavská Sobota. V súťaži družstiev ho však podporili aj jeho takmer 20 tímových kolegov a spolu obsadili prvé miesto.

Kompletné výsledky z časovky aj z okruhu nájdete tu.
Podľa domáceho pretekára Filipa Balciara, ktorý v hlavnej skupine došiel do cieľa na šiestom mieste sa už od začiatku išlo vyššie tempo. „Už na padarovskom kopci sa to začalo selektovať a kto na to nemal v kopcoch začal padať dozadu,“ priblížil priebeh pretekov Filip z CK Rimavská Sobota. Po zjazde z Nižnej Pokoradze, po rovine na Vyšnú Pokoradz, už nastúpil Gábor Feješ, ktorý preteky napokon vyhral. „Nastúpil ako motorka a nikto sa ho nedokázal chytiť. Okamžite sa začalo zrýchľovať a až po Horné Zahorany rýchlosť neklesla pod 28km/h, kde sa z nás v úniku vytvorila sedem členná skupinka a držali sme tempo, aby sme Feješa nedobehli, ale zároveň sme ho mali na 200 metrov. No aj tak sme išli veľmi vysoké tempo,“ povedal Balciar, ktorý sa za vedúcim pretekárom držal aj s tímovým kolegom Štefanom Nôtom a Davidom Kaškom. Okrem nich boli v balíku aj dvaja Feješovi kolegovia, ktorí takticky neprispievali k tempu a ešte Banskobystričan a Martinčan, s ktorými sa striedali zatiaľ čo Feješovi kolegovia šetrili energiu v závetrí a v poslednom kole v stúpaní na škváru nastúpili. „Udržal sa ich len Števo a ešte sa s ním snažili pozametať ale on sa ich držal až do cieľa,“ zdôraznil Balciar, ktorý prišiel do cieľa na čele ďalšej skupinky. „S výsledkom som po chorobe spokojný. Apríl som strávil v nemocnici na infúziách. Pomaly sa do toho znovu dostávam a teším sa na ďalšie preteky,“ zhodnotil Filip Balciar.
„Okruh je to fakt pekný aj keď náročný. Najťažšie bolo nastaviť hlavu na tri kolá, tie isté kopce,“ povedal po pretekoch pre Rimava.sk Štefan Penzeš. Ako poznamenal, predpokladal, že najhorší kopec bude ten od Padaroviec až po Dražice. „Ale ukázalo sa, že skôr od križovatky pod Nižnou Pokoradzou po Škváru bolo náročnejšie. Nekonečne sa to ťahalo a to potvrdili aj ostatní v skupine,“ priblížil Štefan, ktorý v kategórii Veteráni A obsadil 6 miesto s časom 3 hodiny, 7 minút a 36,10 sekundy. „Jednoznačne je to ale dobrý pretek a určite by to mohlo pomôcť aj Teplému Vrchu,“ uzavrel.
Ceny pretekárom aj v sobotu na časovku a aj v nedeľu prišla odovzdať starostka obce Teplý Vrch Jana Janšová. Ako povedala, je rada, že sa takúto súťaž v ich obci zorganizovali, čo k nim na víkend pritiahlo viac ako stovku športovcov.

Zdroj: Rimava.sk

VIDEO – R. SOBOTA: Práca hasiča nie je povolanie, je to skôr poslanie

$
0
0

Byť hasičom, pomáhať nielen pri požiaroch, ale už aj pri takmer každej nehode, živelných pohromách, ale aj ekologických haváriách nie je len prácou či povolaním, ale skôr poslaním. Zhodujú sa na tom viacerí súčasní aj bývalí hasiči z okresu Rimavská Sobota. Počty zachránených ľudí z pohľadu jednotlivcov by sa im pritom ťažko počítali. „Človek sa cíti tým spokojný, že za tie roky dokázal veľa ľuďom pomôcť. To tak napĺňa človeka,“ povedal pre Rimava.sk Ivan Horváth, ktorý v hasičskom zbore strávil približne 33 rokov a za svoju dlhoročnú kvalitnú prácu patrí medzi ocenených hasičov. Ako spomenul, s hasičmi žije celý život, dostal sa k nim už po základnej škole, keď išiel študovať odbornú školu požiarnej ochrany v Žiline. Ivan Horváth je už približne štvrtým rokom na dôchodku, no v kontakte je s bývalými kolegami aj naďalej, navyše poslanie byť hasičom si zvolili aj jeho dvaja synovia. „Nikdy som ich k tomu neviedol, aby ma nasledovali. Oni si to zvolili, je to pekné,“ povedal otec hasičskej rodiny žijúcej v Rimavskej Sobote.

Krajský riaditeľ Dušan Sľúka (vpravo) odovzdáva ocenenie Ivanovi Horváthovi

Desiatky rokov v zbore odslúžil aj Július Beracko, bývalý riaditeľ HaZZ v Rimavskej Sobote. Ako pre Rimava.sk uviedol, u profesionálnych hasičov začínal ešte v roku 1967, prešiel aj funkciami veliteľa útvaru či zástupcu náčelníka. Podľa jeho slov však dnešným hasičom závidí ich techniku, tú svoju museli svojpomocne opravovať a to v stiesnených priestoroch až kým nebola dokončená terajšia budova na Okružnej ulici. Desiatky rokov dozadu pritom podľa hasičov boli časy, keď na výjazd posielali dve cisterny lebo vedeli, že jedna nedôjde a tá druhá by mala pomôcť ľuďom, ktorí sa ocitnú v núdzi.
V súčasnosti na hasičskej stanici parkuje aj jeden z troch najväčších veliteľských vozov na Slovensku, ktorý slúži na riadenie zásahov v prípade mimoriadnych situácií priamo z miesta udalosti.

Okrem záchrany sa profesionálni hasiči už od 70-tych rokov venujú aj hasičskému športu. Rimavská Sobota podľa Beracka patrila spolu s Banskou Bystricou a Veľkým Krtíšom k najväčším rivalom v kraji. „My sme si to neodpustili,“ poznamenal s úsmevom Beracko, podľa ktorého od roku 1982, kedy boli prvýkrát na Majstrovstvách Slovenska, postupovali s malými výnimkami pravidelne. (Rimavskosobotskí hasiči medzičasom vybojovali pekné druhé miesto na Krajskej súťaži a zrejme tak postúpia aj na majstrovstvá, pozn. red.)

Na desiatky odpracovaných rokov u požiarnikov a hasičov zaspomínala aj Elena Slovenčáková, ktorá bola rovnako ocenená za dlhoročnú prácu v hasičskom a záchrannom zbore. Ako uviedla, ocenenie ju prekvapilo a vníma ho ako povzbudenie do ďalšej práce. Podľa jej slov medzi požiarnikmi pracovala už na začiatku 90-tych rokov, kedy technika bola v garážach na Školskej ulici a kancelárie mali na Železničnej ulici, pri bývalej poliklinike, na poschodí s drevenými točitými schodmi. (Viac informácií o priestoroch kde sídlili aj požiarnici sa dočítate v článku: Budova odkrýva svoje tajomstvá aj po viac ako sto rokoch). „Teraz je to oveľa lepšie, už aj z toho dôvodu, že aj denní a aj výjazdoví hasiči sme na jednom mieste, aj komunikácia je lepšia,“ dodala Slováková.

Bývalých aj súčasných hasičov ocenili pri príležitosti 15. výročia vzniku HaZZ a zriadenia Okresného riaditeľstva HaZZ v Rimavskej Sobote koncom mája v Dome kultúry.

Zdroj: Rimava.sk

VIDEO: Hľadajú svedkov krádeže bielej dodávky Volkswagen Transporter

$
0
0

Polícia v Rimavskej Sobote hľadá svedkov krádeže bielej dodávky Volkswagen Transporter, ku ktorej došlo pred viac ako mesiacom na Rožňavskej ulici. Vypátrať  prípadných svedkov a napomôcť objasniť krádež by mohol kamerový záznam, ktorý zverejnila polícia. „Prosíme občanov o pomoc a spoluprácu pri stotožnení osôb na videozázname,“ uviedla banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Kováčiková. Polícia začala v prípade trestné stíhanie pre zločin krádeže a prečin neoprávneného používania cudzieho motorového vozidla. Neznámy páchateľ ukradol bielu dodávku Transporter T5 2,5 TDI 4MOTION na Rožňavskej ulici v noci na 5. mája v hodnote nie menej ako 11 tisíc eur. V aute bola aj rybárska výbava za viac ako tisíc eur.

Zdroj: Rimava.sk

FOTO/VIDEO: Falconisti majstrami Poľska. Figei si poradil aj s pretekármi majstrovských stupňov

$
0
0

Uplynulý víkend sa uskutočnili vo Varšave otvorené majstrovstvá Poľska v chanbare. Zhostil sa ich domáci klub (Varšavské centrum karate), ktorý združuje viaceré bojové umenia. Na tomto otvorenom šampionáte sa zúčastnilo približne 70 chanbaristov (50 detí a 20 dospelých). Prišli športovci z celého Poľska, Nemecka a Slovenska. Otvorené boli rôzne kategórie detí a dospelých. Deti súťažili v 2 disciplínach (krátky meč a dva meče) a dospelí až v piatich. Za rimavskosobotský klub Falcon TKD nastúpilo na tatami v sobotu poobede 5 detí. Priebeh podujatia priblížil pre Rimava.sk Tibor Figei, ktorý sa týchto majstrovstiev zúčastnil nielen ako tréner, ale aj ako pretekár.

Napriek dlhej a náročnej ceste (630 kilometrov) sa deťom veľmi dobre darilo. Oliver Roško (11 rokov) si vybojoval prvé miesto v disciplíne krátky meč. V jeho kategórii sa predstavilo 7 chanbaristov (spojená kategória chlapcov a dievčat). Tereza Ďuricová (14 rokov) si vybojovala jedno prvé (krátky meč) a jedno druhé miesto (dva meče), keď porazila aj nemecké reprezentantky. Laura Dávidová (13 rokov) tiež nezaostala, keď vo finále krátkeho meča podľahla len svojej klubovej kamarátke Tereze Ďuricovej a v disciplíne dvoch mečov si odniesla krásne tretie miesto, keď aj ona porazila nemeckú reprezentantku. Lucia Laššáková (14rokov) aj napriek zraneniu kolena podala bojovný výkon a skončila s krátkym mečom na 5. mieste. Michal György (9 rokov) bojoval tiež príkladne, keď sa s krátkym mečom dostal do 2. kola, kde trošku nešťastne prehral proti poľskému chanbaristovi a obsadil konečné 5. až 8. miesto v konkurencii 16 pretekárov.

Na druhý deň (v nedeľu) súťažili dospelí (seniori) v kategórii bez rozdielu pásov (muži aj ženy). Na tatami nastúpilo 17 chanbaristov a 3 ženy. Konkurencia bola na vysokej úrovni, keďže tu boli aj medailisti z ME a MS z predošlých rokov (najmä Poliaci). Za Falcon nastúpil Tibor Figei (5. kyu zelený pás), ktorý zápasil v 5 disciplínách (dlhý meč obojruč, dva meče, krátky meč-štít a v tradicionálnych dlhých zbraniach). S dlhým mečom obojruč a s krátkym mečom – štítom sa dostal väčšinou do druhého až tretieho kola, kde potom ale natrafil na poľských reprezentantov (väčšinou medailistov z ME a MS) s čiernymi pásmi a prehral. Napriek tomu v disciplíne dlhý meč obojruč obsadil konečné 4. miesto a s krátkym mečom a štítom na 5. až 8. mieste. Potom prišli na rad ale disciplíny s tradicionálnymi zbraňami ako je yari (oštep) alebo bo (niečo ako pádlo, s ktorým môžete udierať aj pichať) a tam sa mu nakoniec podarilo prebojovať do semifinále a v obidvoch týchto disciplínach obsadil konečné 3. miesto. Za Slovensko nastúpil ešte senior Martin Musl (Samurai klub Košice), ktorý si tiež vybojoval pekné 3. miesto v disciplíne nito (dva meče). Slovensko tak získalo na týchto majstrovstvách dokopy 8 medailí (2 prvé, 2 druhé a štyri 3. miesta).

„S výkonom detí som maximálne spokojný, myslím si, že ideme správnou cestou. Nesieme domov 5 medailí z detských kategórií. Dievčatá vybojovali cenné víťazstvá s nemeckými reprezentantkami. Máme prvých majstrov Poľska (Ďuricová, Roško) a máme hlavne ďalšie skúsenosti. Ďuricová, Dávidová, Laššáková a Roško sú zaradení do reprezentácie na tento rok, s ktorou vycestujú koncom októbra na majstrovstvá Európy do Ríma. Čo sa týka môjho výkonu z jednej strany to mohlo byť aj lepšie, zas na druhej strane proti medailistom z ME a MS v čiernych pásoch, ktorí majú 1. a 2. DAN (majstrovské stupne) sa zápasí ťažko. Väčšinou som prehral v pomere 2:1 a troška som ich aj potrápil. Bolo tam aj pár kontroverzných rozhodnutí, čo ale v chanbare zvykne niekedy byť, keďže je to subjektívne rozhodovanie. Ako pozitívum beriem dve tretie miesta v disciplínach, v ktorých môžete súťažiť len keď máte čierne pásy. Ale na rôznych medzinárodných majstrovstvách ako boli aj tieto, to povolia aj nižším stupňom ako som ja. Práve aj týmto disciplínam sa venujem už pár mesiacov s mojim trénerom Marianom Kuvikom, 5. Dan (tréner WingTsun a Eskrimy), kvôli tomu, aby sme zhruba o 2 roky zvládli prechod na čierne (majstrovské) pásy, kde by som už mal zápasiť práve s týmito tradicionálnymi zbraňami. Chcel by som ešte poďakovať rodičom za pomoc a za všetko, čo robia pre náš klub“ zhrnul na záver Tibor Figei, inštruktor chanbary a rimavskosobotského klubu Falcon TKD RS. Ako spomenul, v polovici augusta by sa mal zúčastniť ďalšej medzinárodnej súťaže v Bielorusku (BelarusOpen2017).

Mladých Falconistov čaká ešte teraz páskovanie a potom už zaslúžený oddych po prvej časti prebiehajúcej sezóny. Začiatkom októbra usporiada rimavskosobotský klub 2. kolo chanbara ligy na Slovensku práve v Rimavskej Sobote a potom prídu na rad už samotné majstrovstvá Európy v Taliansku.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: archív Tibor Figei

FOTO/VIDEO: Desiatky, stovky, tisíce. Matematika akou sa môžu pochváliť Hurá prázdniny

$
0
0

Áno vieme, deťom sa blíži dvojmesačné letné voľno, ale taká matematika, aká sa „vyučovala“ v sobotu, 17. júna, v Mestskej záhrade sa im zaručene páčila. Opäť sa o to postarala akcia s názvom Hurá prázdniny, ktorú organizovalo občianske združenie Naša Sobota. Na jednom mieste, a teraz čítajte pozorne, bolo najviac nafukovacích atrakcií na Slovensku, a to až 18. V 15-tich súťažiach mohol každý vyhrať jednu z množstva zaujímavých cien a na všetkých čakalo približne 70 stánkov, počnúc od skautov, cyklistov, záchranárov či pre milovníkov kníh a veľa ďalších. O to všetko sa postaral až 160-členný organizačný tím, ktorý vyčaril úsmev na tvári tisíckam deťom z blízkeho i ďalekého okolia.

Hoci išlo už o 4. ročník podujatia, organizátori si pripravili zopár noviniek. Jednou z nich boli už spomínané nafukovacie atrakcie. Tou ďalšou bola súťaž, do ktorej sa mohol zapojiť každý s hracou kartou na ktorej mohol počas dňa nazbierať čo najviac pečiatok v 15-tich súťažiach. A tou treťou bola penová show. „Tá mala neskutočný úspech,“ povedal pre Rimava.sk Radovan Ceglédy, jeden z členov o.z. Naša Sobota. Podľa jeho slov keďže to bol 4. ročník, tak sa na neho pripravili najlepšie ako vedeli. O tom svedčí aj návštevnosť podujatia, na ktoré sa podľa organizátorov prišlo pozrieť viac ľudí ako vlani, kedy dosiahli hranicu 9 tisíc návštevníkov.

Pódium rovnako malo čo ponúknuť. Predstavili sa na ňom nielen domáci športovci – chanbaristi s majstrom sveta tohto bojového umenia Tiborom Figeiom, ale aj malí folkloristi. Svoje umenie na dvoch kolesách ukázali taktiež malí – ale iba vekom – cyklotrialisti z Lučenca. Nechýbali rôzne zábavné súťaže, o ktoré sa postarali moderátori dňa Stanka Kašperová alias Sobotka a Cyril Žolnír ako Rimavko. Svoje umenie ukázal aj Cirkuskus, od ktorého mohli deti niečo odkukať a naučiť sa žonglovať s loptičkami alebo vyskúšať rôzne kreácie s kruhom Hula Hop.

Pozrite si krátky zostrih z atmosféry na podujatí Hurá prázdniny

Ale ani v taký pohodový deň, akým bola uplynulá sobota, nebola núdza o poriadnu akciu. Tú mali v rukách hasiči, ktorí divákom ukázali nielen ako vyslobodiť zakliesnenú osobu z havarovaného auta, ale aj ako rýchlo uhasia horiaceho štvorkolesového tátoša. Deti, ale priznajte sa rodičia, že aj vy, ste sa na chvíľu cítili ako policajti či vojaci, ktorí ukázali svoje vozidlá, výstroj i výzbroj. Nechýbali však ani silné a veľké stroje.

Adrenalín sa ale mohol krájať aj pri popoludňajšej tombole. Z nej si desiatky návštevníkov, ktorí sa zapojili do súťaží, odniesli zaujímavé a hodnotné ceny. Napätie sa stupňovalo pri žrebovaní výhercov o posledné ceny, no najmä o tú hlavnú – hoverboard.

Záver akcie patril tradične detskej diskotéke a celé podujatie zakončil večerný veľkolepý ohňostroj. Hurá prázdniny tak opäť spojili obyvateľov mesta i ďalších návštevníkov z okolia. Zorganizovať však tak veľkú akciu o.z. Naša Sobota pomohli aj dobrovoľníci, ktorým Radovan ďakuje. „Prvýkrát sa nám podarilo zohnať vyše 100 mladých ľudí, ktorí nezištne, zadarmo sami od seba prišli. Sú úžasní, jednoducho to je niečo perfektné,“ povedal. Rovnaký názor má aj ďalší člen občianskeho združenia, Daniel Csúr, podľa ktorého 160-členný organizačný tím tvorilo 110 dobrovoľníkov. Podľa jeho slov je najdôležitejšie to, keď si človek povie, že dá deň zo svojho života, aby pomohol spoločnosti. Taký deň darovala aj Aďka, jedna z dobrovoľníčok, ktorá po minuloročnom a i tomto ročníku chce na podujatí pomôcť i budúci rok. O ňom sa už začalo šuškať, že to bude ešte väčšie 😉

Organizátori ďakujú aj všetkým účastníkom, návštevníkom a sponzorom: Admiral, Agrosolum, Albema, Alexander Nagy, Aquatermal Dolná Strehová, Auto-Moto RS, Autoservis Gabriel Steiner, B2B Services, Bestparty, Caffe In, Cosmos Flowers, CTS, Danone, Decodom, DeLaVie, Detox, Dom Oka, Entes s.r.o., Eurodetektor Slovakia, Eurostav, Expresstav, Gemernákup, Gemerstav, Haribo, Hotel Carrera, HS TAX Hilda Szendreiová, Ice cream Koubek rýchle občerstvenie, Indeco, Inexa, Instict, Janex, Juvamed, Kamenský Glass, Kongo Diskont, KORO, Koruna Market, Lekáreň Jazmín, Lekáreň Urtika, Lekáreň Západ, Les Korp, Lios, LIOS, Markizy, Matuška peter s.r.o., Miroslav Vetrák stavebné práce, Mobilnet, Molnár Autoservis, Motorko, Panorama Slovakia, Panorama, Pásztor Ladislav, Primax stavebniny, Rempos, Rimava.sk, RISO-R, Rodina Filková, RS Net, Slovenské Pramene, STEFE, STK u Myšiaka, Suffolk, Šimon Július, TV Rimava, UPC umyvárka pri cukrovare, Upratovací servis Klios, Vete Tomáš Tóth, Victor Auto, Zber surovín Albert, Zubné centrum Rimavská Sobota.

Zdroj: Rimava.sk,  PR článok – Rimava.sk bola mediálnym partnerom podujatia

RONTOUKA: Folklórne slávnosti tento rok zamerané na regrútske zvyky a vojenské udalosti

$
0
0

Gemersko-malohontské folklórne slávnosti pod názvom Klenovská Rontouka sa pomaly blížia. V poradí 39. ročník privíta milovníkov tradičnej ľudovej kultúry 23. – 25. júna v Klenovci. Okrem spoznania tradičnej ľudovej kultúry nášho regiónu je tohtoročná dramaturgia slávností zameraná na regrútske zvyky a vojenské udalosti.

Organizátori si pripomenú aj osudy Klenovčanov, ktorí svoj domov našli aj na Podkarpatskej Rusi, kde si založili Nový Klenovec a pred 70 rokmi sa vrátili na Slovensko. „Pripomenieme si významného slovenského choreografa, folkloristu, rodáka z Muránskej Lehoty, Mikuláša Senku,“ priblížila Stanislava Zvarová z Gemersko – malohontského osvetového strediska, ktoré spoločne s obcou Klenovec, Rodon Klenovec a Maticou slovenskou organizujú Klenovskú Rontouku.

Podľa Zvarovej slávnosti návštevníkom ponúkajú zaujímavé scénické programy, jarmok remesiel, dvory, výstavy, malé scénické programy, gastronomické a iné špeciality z regiónu, tiež interaktívne sprievodné podujatia, ako školu spevu, tvorivé remeselné dielne. Ako ďalej poznamenala, autori programov, dvorov slávností sa zamerali na prezentáciu tradičnej ľudovej kultúry hlavne Gemera – Malohontu z okresov Rimavská Sobota a Revúca. „Hosťami podujatia budú folklórne kolektívy: Dratvárik zo Slovenskej Ľupče, Vršatec z Dubnice nad Váhom, Gymnik z Bratislavy, Vranovčan z Vranova nad Topľou, Bazalička z Plachtiniec – Príbeliec, sólisti z Podpoľania, Horehronia, Vojvodiny, Ruskej Federácie,“ ozrejmila Zvarová.

Návštevníci sa môžu tešiť aj na špeciality z dvorov, a to z Klenovského, Francúzskeho, Hrnčiarskeho z Hrnčiarskych Zalužian, Chovateľského, Štrúdľového či z dvora Na Ráztočnom. Tento rok sa predstaví aj jubilejný 10-ty Drobnochovateľský dvor, na ktorom budú chovatelia vystavovať králiky, hydinu, holuby a exoty s možnosťou ich zakúpenia. Navštíviť ho môžete v areáli Špeciálnej základnej školy v Klenovci, a to v piatok,23. júna od 16 do 21:00 hod a v sobotu 24. júna od 9:00 do 21:00 hod. Nebudú chýbať ani výstavy, na ktorých sa viac dozviete o rezbárstve, výrobkov z ovčej vlny a pripravená bude i výstava Šúpolienky Evy Dolinajovej z Tisovca či autorská výstava učiteľky, spisovateľky, rezbárky maliarky Evy Wilson z Revúckej Lehoty,ktorú pripravila Anetta Cvachová. „V sále Kultúrneho domu bude nainštalovaná výstava pod názvom SNP, ktorú zapožičalo Múzeum SNP z Banskej Bystrice,“ doplnila Zvarová a dodala, že bude sprístupnená i Tradičná izba – zrekonštruovaný domček blízko námestia a v ZŠ s MŠ Vladimíra Mináča bude sprístupnená Pamätná izba Vladimíra Mináča a tradičná izba.

Ani tento rok nebude chýbať komorný program Roztratené zrnká. V tomto roku Vás organizátori zavedú do obcí Teplý Vrch, Budikovany, Pápča a Drienčany. Priestor, a to už po 27-krát dostanú na Rontouke heligonkári z celého Slovenska.

Program 39. ročníka Gemersko-malohontských slávností, Klenovská Rontouka je naozaj bohatý. Počas troch júnových dní si z neho vyberie určite každý. Zažijete nielen spev a tanec, ale ochutnáte aj rôzne špeciality nielen z regiónu a v neposlednom rade sa dozviete viac o živote obyvateľov Gemera a Malohontu. Tak termín 23. až 25. jún si určite zapamätajte, pretože tieto tri dni budú patriť nielen folklóru, ktorý je v regióne bohatý, ale aj tradíciám našich predkov.

Zdroj: Rimava.sk (Rimava.sk je mediálnym partnerom podujatia)
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.

VIDEO – DIVERTIMENTO: V R. Sobote sa predstavili najlepší neprofesionálni inštrumentalisti na Slovensku

$
0
0

Tretí júnový víkend sa v Rimavskej Sobote uskutočnil 28. ročník celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky neprofesionálnej inštrumentálnej hudby Divertimento musicale 2017. Na podujatí sa zúčastnilo sedemnásť inštrumentálnych zoskupení, ktoré do celoštátneho kola postúpili z krajských kôl z celého Slovenska. Účastníci súťažili celkovo v šiestich kategóriách a odborná porota v zložení Pavol Tužinský, Vladimír Harvan, Milan Oravec a Marta Hunevych udelila desať zlatých pásiem, štyri strieborné pásma a tri bronzové pásma. Laureátmi súťaže sa stali Husľový súbor ZUŠ Ivana Ballu v Dolnom Kubíne a Komorný orchester Technik z Bratislavy. Predseda poroty Pavol Tužinský vyzdvihol prácu vedúcich dirigentov všetkých súborov a ocenil neustále zvyšujúcu sa umeleckú úroveň podujatia.

Pozvanie na Divertimento musicale 2017 prijal aj ukrajinský Komorný orchester Strednej hudobnej školy. Predstavil sa na slávnostnom koncerte v Kostole sv. Jána Krstiteľa. Pozrite si krátky zostrih.

Divertimento musicale má dvojročnú periodicitu a jeho hlavným cieľom je podporiť rozvoj inštrumentálnej hudby na Slovensku. Najbližší ročník sa uskutoční v roku 2019. Súťažiaci predviedli poslucháčom širokú škálu interpretačného umenia v rôznych inštrumentálnych zoskupeniach. Vypočuli si sláčikové a komorné orchestre, akordeónové súbory, dychové súbory, komorné ansámble alebo aj saxofónové trio.

Pozrite si zostrih z vystúpenia laureátov súťaže či víťazov niektorých kategórií.

 

 

Výsledky súťažnej prehliadky

I. Akustické zoskupenia – 1. malé komorné telesá: A. detské a mládežnícke (do 18 rokov)

Zlaté pásmo:               Flautorello, Humenné – víťaz kategórie
Bronzové pásmo:        Saxofónové trio, Sereď

I. Akustické zoskupenia – 1. malé komorné telesá: B. dospelé (nad 18 rokov)

Zlaté pásmo:               Trio Konzervatória J. L. Bellu, Banská Bystrica – víťaz kategórie
Trio Ad Libitum, Konzervatórium, Bratislava
Strieborné pásmo:       Komorné trio Musica Tirnaviensis

I. Akustické zoskupenia – 1. malé komorné telesá: C. vekovo zmiešané

Zlaté pásmo:               Brass Kvintet, Kysucké Nové Mesto
P. M. B. Kvartet, Dolný Kubín
Bronzové pásmo:        Akordeónový súbor CONCERTINO pri ZUŠ, Nitrianske Pravno

I. Akustické zoskupenia – 2. komorné orchestre: B. dospelé (nad 18 rokov)

Zlaté pásmo:               Komorný orchester TECHNIK, Bratislava – víťaz kategórie
Komorný orchester Collegia cantorum, Nitra

I. Akustické zoskupenia – 2. komorné orchestre: C. vekovo zmiešané

Zlaté pásmo:               Husľový súbor ZUŠ Ivana Ballu, Dolný Kubín – víťaz kategórie
Komorný súbor Flauto Cantabile, ZUŠ, Michalovce
Strieborné pásmo:       Komorný orchester ZUŠ, Hiadeľ
Komorný orchester ZUŠ, Vrbenského ul., Bratislava
Bronzové pásmo:        Komorný orchester Abbellimento, ZUŠ, Sobrance

II. Inštrumentálne zoskupenia – 2. komorné orchestre: A. detské a mládežnícke (do 18 rokov)

Zlaté pásmo:               Akordeónový súbor ZUŠ, Lipany – víťaz kategórie
Strieborné pásmo:       Akordeónový súbor FONETICO, ZUŠ, Poprad

Špeciálne ocenenia:

Cena Hudobného fondu za interpretáciu diela slovenského skladateľa
Husľový súbor ZUŠ Ivana Ballu, Dolný Kubín – za interpretáciu diela Variácie skladateľky Jany Kmiťovej

Cena Národného osvetového centra za interpretačný výkon
Komorný orchester TECHNIK, Bratislava

Cena mesta Rimavská Sobota za dramaturgiu
Komorný orchester Collegia cantorum, Nitra

Cena Základnej umeleckej školy v Rimavskej Sobote s pochvalou poroty
Trio Konzervatória J. L. Bellu, Banská Bystrica

Cena Mestského kultúrneho strediska v Rimavskej Sobote
Komorný súbor Flauto Cantabile, ZUŠ, Michalovce

Laureáti súťaže
Husľový súbor ZUŠ Ivana Ballu, Dolný Kubín
Komorný orchester TECHNIK, Bratislava

Vyhlasovateľom a odborným garantom 28. ročníka celoštátnej súťaže neprofesionálnej inštrumentálnej hudby Divertimento musicale 2017 je Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva kultúry SR. Organizačným garantom a realizátorom celoštátneho kola je Mestské kultúrne stredisko v Rimavskej Sobote. Podujatie je podporené z finančných prostriedkov Fondu na podporu umenia.

Zdroj: Rimava.sk, MsKS Rimavská Sobota, VIDEO: Ladislav Lichtmannegger


VIDEO: Maduar a Holki vydali príjemný letný Pohodový song, ktorý vylepší náladu

$
0
0

Slovenský Maduar a české Holki vydali v týchto dňoch spoločnú skladbu, ktorú nazvali Pohodový song. Ide o spoluprácu, ktorá se pripravovala už od minulého roku, keď sa členovia týchto dvoch kapiel stretli na spoločnom vystúpení. „Okamžite sme si padli do oka a povedali sme si, že by bolo fajn spraviť niečo spoločné. Spolu s Marekom Vozárom som preto pripravil hudobný podklad, ku ktorému som napísal aj text. Už od začiatku som mal predstavu, ze by to mohla byť taká príjemná skladba vyjadrujúca rodinnú pohodu, ktorú momentálne všetci zažívame, keďže ako Holki, tak aj my už máme svoje rodiny,“ povedal Juraj Matyinko z Maduaru, ktorý za týmto projektom stojí spolu so svojím bratom Ladislavom. Tomu bol prispôsobený aj klip, ktorý se natáčal na strednom Slovensku v krásnych priestoroch Parku pod Borovicou a tiež v štúdiu speváka Ľuba Virága neďaleko Bratislavy.

Ako upresňuje Juraj Matyinko: „Náš plán bol jednoduchý, zobrať rodiny s deťmi do prírody a stráviť s nimi spoločný víkend. Areál Parku pod Borovicou bol pre tieto účely ako stvorený. Okrem krásneho ubytovania v kanadskom zrube hneď pri rybníku sme mali možnosť vyskúšať rôzne zaujímavé aktivity – jazdu na buginách, 160 metrový Zipline, lanovú dráhu, člnkovanie, lukostreľbu či vrhanie sekery na terč. Okrem toho sme si zamozrejme zahrali futbal, posedeli večer pri ohni a nakŕmili zvieratá v miestnej minifarme. Proste nádherne strávený čas v kruhu rodiny, ktorý si hlavne deti mimoriadne užili.“

Celý pobyt zaznamenávali tri filmové štáby, z toho jeden mal na starosti prácu s dronmi, vďaka čomu vznikly aj krásne letecké zábery. Ako to nakoniec celé dopadlo sa môžete pozrieť v samotnom klipe, z ktorého ide skutočná rodinná pohoda a úžasná pozitívna energia.

FOTO/VIDEO: Detský smiech, veľká zábava a množstvo spomienok. Aj také boli Hurá prázdniny

$
0
0

Od detskej akcie roka v Rimavskej Sobote, ktorú zorganizovalo občianske združenie Naša Sobota ubehol už týždeň. No spomienky na Hurá prázdniny stále doznievajú. V Mestskej záhrade bolo počuť detský smiech, vidieť najviac nafukovacích atrakcií na Slovensku a všetci zažili neopakovateľnú atmosféru, ktorá vyvrcholila niekoľkominútovým večerným ohňostrojom. Poďme si teda ešte raz zaspomínať na túto vydarenú akciu.

Hoci ranné počasie uplynulej soboty nevyzeralo na veľkú detskú oslavu, nakoniec to vyvrcholilo v slnečný deň. Ako prezradil pre Rimava.sk Radovan Ceglédy, člen o.z. Naša Sobota, majú kontakty na tých najvyšších miestach a tak sa o pekné počasie nebáli. Mestská záhrada sa tak začala návštevníkmi plniť už od rána, v ktorej nakoniec bolo na každý štvorcový centimeter počuť detský smiech a vidieť radosť v ich očiach.

Pozrite si fotogalériu od Nokin.sk z Hurá prázdniny 2017

Pozrite si fotogalériu od Jozefa Kozloka z Hurá prázdniny 2017

Pozrite si aj reportáž TV Rimava

A takto vyzerali Hurá prázdniny v pohybe

Také bolo podujatie Hurá prázdniny, na ktorom sa podieľal 160-členný organizačný tím. Tí dali dokopy aj ďalších účastníkov, ktorí návštevníkov zabavili rôznymi atrakciami – veď kto by si rád na chvíľu nevyskúšal horolezectvo, jazdu bicyklom cez rôzne prekážky alebo aj malé hókusy-pókusy. Šikovnosť však vystriedali sčítanosť, bystrosť a dôvtip. Týmto schopnostiam dal zabrať stánok Knižnice Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote, kde malých aj veľkých čakala Knižná šifra. Na plagáte museli návštevníci nájsť čo najviac knižných titulov, a to len za pomoci obrázka, ktorý vystihoval dané knižné dielo.

Mozgovým závitom ste však mohli dopriať aj trocha oddychu. To mala na starosti rok čo rok populárnejšia oddychová zóna, kde sa dosýta mohli vyhrať aj tí najmenší. Pre tých, ktorým koluje adrenalín v krvi boli pripravení hasiči, policajti aj profesionálni vojaci z Rožňavy, každý z nich ukázal svoju techniku, výstroj i výzbroj. Okrem toho ste však mohli stretnúť aj Zlatého Amosa, Petra Uhrina. Tohto najobľúbenejšieho učiteľa roka 2016 podľa rovnomennej ankety vyspovedala moderátorská dvojica Stanka Kašperová alias Sobotka a Cyril Žolnír ako Rimavko.

No snáď najväčšia zábava sa spustila počas penovej show. „Trvala celú hodinu a mala neskutočný úspech,“ avizoval Radovan. Deti sa v „penovom snehu“ vyšantili a ako niektoré z nich povedali, hoci ostali po tom mokré, vôbec im to nevadilo 🙂

Zábava však pokračovala aj počas vystúpenia Cirkus-kus. Nechýbalo žonglovanie s loptičkami, rôzne kreácie s kruhom hula-hop či stuhami a paličkami. A keď spomíname palice, no presnejšie nafukovacie meče, tak nesmieme zabudnúť na ukážky bojového umenia Chanbara, v ktorom Rimavská Sobota má aj majstra sveta, Tibora Figeia. Áno, ani on nechýbal na akcii Hurá prázdniny. Svoje umenie predviedli aj rimavskosobotskí taekwondisti z klubu Falcon a ukázali sa aj mladí lučeneckí trialisti, ktorí sa svojimi kúskami na bicykloch postarali o otvorené ústa každému divákovi.

Takto by sme bohatým programom tejto akcie mohli pokračovať aj ďalej, ale ako sa hovorí: „je lepšie vidieť“. Tak si pozrite bohatú fotogalériu od Nokin.sk či video z atmosféry Hurá prázdniny. A aby sme nezabudli, organizátori už teraz plánujú ďalší ročník tejto detskej akcie a vraj má byť ešte väčšia ako bola tento rok. Tak zostaňte v strehu, rok ubehne rýchlo 😉

Zdroj: Rimava.sk

FOTO/VIDEO-RONTOUKA: V Klenovci predviedli regrútske zvyky, o náladu sa staralo viac ako tisíc folkloristov

$
0
0

Vojenské udalosti a regrútske zvyky boli hlavnou témou tohtoročných folklórnych slávností Klenovská Rontouka v okrese Rimavská Sobota. V priebehu troch dní sa tu na 39. ročníku stretli priaznivci folklóru, dobrej ľudovej hudby ako aj milovníkov dobrého jedla a zábavy. „Mali sme viac ako tisíc účinkujúcich,“  povedala Stanislava Zvarová z Gemersko – malohontského osvetového strediska, ktoré spoločne s obcou Klenovec, Rodon Klenovec a Maticou slovenskou organizujú Klenovskú Rontouku. Pre divákov bola na námestí pripravená verbovačka, aj prehliadka heligonkárov s bohatou účasťou z celého Slovenska. Svoje umenie predviedli aj remeselní majstri a svoje zručnosti si mohli vyskúšať aj samotní návštevníci. Mohli sa naučiť regrútsku pesničku alebo si zasúťažiť o Starostkin dukát. Súčasťou trojdňových osláv mohli okoloidúci prejsť jarmokom a nazrieť aj do viacerých dvorov ako Klenovský, Francúzsky, drobnochovateľský, Zalužanský…. Počas zahájenia Rontouky bola starostkou Zlatou Kaštanovou udelená aj Cena obce ako aj Čestné občianstvo.

Ešte v piatkovom programe patrilo pásmo deťom. „To je záruka, že folklór má budúcich pokračovateľov. Deti sa hrali na vojakov. Bolo by vždy dobre, aby sa mohli len hrať a nemuseli zažívať nikdy vojnu,“ spomenula Zvarová. Večer patril Novoklenovčanom, ktorí svoj domov našli aj na Podkarpatskej Rusi, kde si založili Nový Klenovec a pred 70 rokmi sa vrátili na Slovensko. „Ale už nie do starého Klenovca, domov, ale na juh okresu Rimavská Sobota, a ten svoj život si budovali zakaždým nanovo,“ pripomenula Zvarová, podľa ktorej zažívali naozaj ťažké úskalia, ale všetko to zvládli aj vďaka ich viere a vážili si národné tradície, ktoré zachovávajú v svojich rodinách dodnes.

Pripomenuli si významného slovenského choreografa, folkloristu Mikuláša Senku

V hlavnom sobotňajšom programe si účinkujúci pripomenuli významného slovenského choreografa, folkloristu, rodáka z Muránskej Lehoty, Mikuláša Senku. Tento rok by sa bol dožil 95 rokov. Ako na neho spomína Jozef Fabo, ktorý sa pod jeho krídla dostal ako 13 ročný? „Bol tvrdý, na svoju robotu, na nás, na muzikantov. Neodpustil nič,“ povedal Fabo, podľa ktorého bol však tvorivý  a mal neskutočne veľa nápadov. „Vyhrával krásne čísla, choreografie, hudobné. Mal stopercentný sluch,“ zdôraznil. Zároveň dodal, že ho naučil toľko, že je neskutočne rád a keď prišiel na Gemer, tak mu ešte aj ženu vybral. „Som rád, že som s Mikim Senkom prežil každú jednu minútu či v umeleckej alebo súkromnej. Bol to veľmi dobrý človek,“ uzavrel Fabo, ktorý čo-to zo svojho speváckeho a tanečného umenia predviedol na pódiu s dcérou Katkou.

Fotogaléria z Klenovskej Rontouky objektívom Imricha Garlátyho

Fotogaléria z Klenovskej Rontouky objektívom Jána Čajku

Zdroj: Rimava.sk (Rimava.sk je mediálnym partnerom podujatia)
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.

VIDEO: Predbiehanie auta skončilo kolíziou v poli, ďalší vodič nedal prednosť a zobrala ho sanitka

$
0
0

Ponáhľajúci sa vodiči včera do svojho cieľa nedorazili bez zranení alebo rozbitia áut. V krátkom čase došlo v okrese Rimavská Sobota k dvom kolíziám, pri Sabovej a na križovatke pri Uzovskej Panici. Pri obidvoch nehodách zasahovali aj hasiči. Za železničným priecestím na Sabovej pri Rimavskej Sobote sa zrazili dvaja vodiči. Jeden predbiehal druhého v smere na Rimavské Janovce, zišiel ale na krajnicu, dostal zrejme balans a narazil do predbiehaného auta. Obidvaja potom skončili v poli, neďaleko miesta, kde v zime došlo k tragickej nehode mladého chlapca. Podľa banskobystrickej policajnej hovorkyne Petry Kováčikovej išlo o škodovú udalosť, pri ktorej k zraneniu nedošlo a u vodičov nebol zistený alkohol.

Po zrážke áut na križovatke odviezli obidvoch vodičov
K nehode s vážnejšími zraneniami ale došlo o pár minút na križovatke pri Uzovskej Panici. Vodič na Hyundai Tucson tu nerešpektoval STOPKU a zrazil sa s autom Škoda Octavia prichádzajúcim po hlavnej ceste. Ako ďalej informovala Kováčiková, 60-ročný vodič Tucsonu, ktorý skončil mimo cesty ako aj 28-ročný vodič Octavie utrpeli ťažké zranenia. Alkoholu u vodičov podľa nej zistený nebol a škoda na vozidlách bola vyčíslená na približne 5 tisíc eur. „V súvislosti s vyšetrovaním dopravnej nehody bolo začaté trestné stíhanie vo veci prečinu ublíženia na zdraví,“ doplnila Kováčiková.

Zdroj: Rimava.sk

VIDEO: Na Rontouke bolo vystavených približne sto zvierat drobnochovateľov

$
0
0

Na Klenovskej Rontouke bolo tento rok vystavených približne sto zvierat drobnochovateľov z okresu Rimavská Sobota a Revúca. Ako pre Rimava.sk uviedol organizátor výstavy Rudolf Kaštan, tento 10. ročník bol jubilejný a počet vystavovateľov bol zatiaľ najvyšší. „Vystavovateľov je z roka na rok viac, teraz vystavovalo 23 chovateľov,“ povedal autor myšlienky tejto výstavy Rudolf Kaštan, podľa ktorého u nich na dvore mohli návštevníci Rontouky vidieť 40 kusov králikov, 40 kusov hrabavej hydiny, 16 kusov holubov a 12 exotických vtákov či rybičky. „Nejde nám o to, aby bolo vystavených veľa zvierat z jedného druhu, ale snažíme sa osloviť chovateľov rôznych druhov, aby sme mali pestrú ukážku,“ priblížil Kaštan. Ako spomenul, z najpočetnejších mali zastúpenie v hydine, kde v každej voliére bol iný druh. „U králikov to boli maximálne 2 až 3 druhy z jedného plemena,“ povedal Kaštan a dodal, že práca so zvieratami je náročná, počas výstavy museli zvieratá strážiť aj v noci.
Okrem domácich vystavovateľov z oblastných organizácií Čerenčany, Tisovec a Klenovec prišli tento rok vystavovať do areálu Špeciálnej základnej školy v Klenovci taktiež štyria chovatelia z Revúcej. „Veľmi sa im páčilo a povedali, že prídu aj nabudúce,“ dodal zastupujúci predseda drobnochovateľov. Súčasťou výstavy bolo ocenenie jednotlivých chovateľov.

Gemersko-malohontské folklórne slávnosti pod názvom Klenovská Rontouka sa konali v uplynulých dňoch v Klenovci. V poradí 39. ročníka sa podľa organizátorov o dobrú atmosféru staralo viac ako tisíc účastníkov a folkloristov. Okrem spoznania tradičnej ľudovej kultúry regiónu bola tohtoročná dramaturgia slávností zameraná na regrútske zvyky a vojenské udalosti. Pripomenuli si aj významného slovenského choreografa, folkloristu Mikuláša Senku.

Zdroj: Rimava.sk

Aj napriek hrôzam z vojny si pani Zuzana svoju jeseň života užíva

$
0
0

Má 93 rokov, neuveriteľnú pamäť, v dobrej fyzickej kondícii a okrem svojich blízkych jej bije srdce i pre folklór. Reč je o pani Zuzane, ktorá sa kedysi privydala do Kalinova, ale duša jej ostala v milovanom Klenovci, kde ani tento rok nevynechala 39. ročník Gemersko-malohontských folklórnych slávností, Klenovskú Rontouku. Na podujatí patrila medzi najstarších účastníkov. A hoci september jej bude písať už 94. rok, má chuť a túžbu rozprávaním zdokumentovať minulosť, zašlé časy Klenovca. O jej živote nám čo-to porozprávala jej dcéra Emília.

Ako sme už vyššie spomenuli, pani Zuzana navštevuje Klenovskú Rontouku každý rok. „Bola aj na programe Roztratené zrnká – Drienčany, veď aj ona je jedným z tých roztratených klenovských zrniečok, čo sa stále „dogúľajú“ do rodnej dediny,“ priblížila dcéra Emília. Tento rok sa čiperná dáma v úctyhodnom veku zúčastnila aj záveru Rontouky v evanjelickom kostole, kde i bývalý senior bol príjemne prekvapený, keďže z prítomných bola najstaršou účastníčkou. Ako ďalej Emília podotkla, pred dvomi rokmi si záver Rontouky doslova vychutnala z chóru. Podľa jej slov vedú tam strmé schody, je ich veľa a aj mladší majú problém tam vyjsť. „Dokázala – chcela – vyšla, takže získala obdiv viacerých, aj mladého kostolníka,“ doplnila dcéra pani Zuzany. Nebolo tomu inak ani v prípade, keď Zuzana patrila medzi účastníkov slávností. „Aj vtedy nám šoféri hovorili, že staršiu osobu ešte neviezli. Všetko prekonávala v snahe zúčastniť sa aj napriek tomu, že je po mnohých prekonaných zdravotných problémoch. Veď nemá ani 150 centimetrov a chatrné telíčko, ale silného ducha a chuť žiť ako i vzácne vlastnosti – extrémna pracovitosť, húževnatosť, statočnosť, pevný charakter rovného človeka,“ opísala Emília.

O tom, že tieto vlastnosti Zuzana naozaj má svedčí aj jej minuloročný kalendár podujatí, ktoré navštívila. Tradične okrem Klenovskej Rontouky navštívila Koliesko v Kokave nad Rimavicou, júlové podujatie Dedina ožíva v Drienčanoch, Hontiansku parádu v Hrušove, Podpolianske slávnosti v Detve a prvýkrát v tak vysokom veku sa jej podarilo absolvovať Jánošíkove dni v Terchovej, ktoré boli Zuzaniným veľkým prianím. Týmito podujatiami to však ani zďaleka nekončí. „Jeseň 2016 sme ešte zavŕšili kapustovými slávnosťami – Zelí 2016 v Stupave. V blízkosti sme ešte boli na Gaštanových slávnostiach v Modrom Kameni, na slávnostiach Hliny v Haliči, páračkách v Políchne. Po otvorení zámku v Haliči sme si boli pozrieť jeho prepych, noblesu, ale mama už nevidela detaily, lebo zrak sa veľmi zhoršil. Taktiež sme sa zúčastnili cirkevných podujatí v Lučenci,“ opísala Emília, podľa ktorej ako aj ostatných má jej mama na svoj vek výnimočne dobrú pamäť.

Doteraz si pamätá, žiaľ aj to zlé – vojnu, počas ktorej prežila hrôzy. Jednu z príhod nám priblížila jej dcéra. Pani Zuzana pochádza z Javorínok pod Chorepou a práve Chorepa je jedným z miest, ktoré u nej rezonujú do dnes. „Na Chorepe stála v rade spolu s rodičmi a ďalšími približne 50-timi osobami pripravená na odstrel, ale vďaka pánovi farárovi Slosiarikovi a jeho známosti so synom evanjelického biskupa z Nemecka bol odstrel na poslednú chvíľu zastavený,“ opísala Emília a dodala, že aj napriek tomu ako i ťažkej celoživotnej fyzickej práci sa jej mama stále svojimi príspevkami podieľala na udržiavaní tradícií.

Hoci pani Zuzana sa v živote narobila fyzicky dosť, ani v jej vysokom veku si prácu v záhrade neodpustí. „Okopala mi hrach,“ poznamenala Emília.

Za svoj život prežila pani Zuzana veľa udalostí, kedy smiech a radosť striedal smútok. A hoci bol vtedy život ťažký, aj napriek tomu nachádzala útechu. Ako prezradila Emília, jej mama je oduševnená folkloristka a národovec. Preto folklórne slávnosti, nevynímajúc Klenovskú Rontouku, prežíva pani Zuzana emočne a v zmysle jej výchovy v škole, rodine a z minulosti silne pod inteligentným vplyvom evanjelickej cirkvi. „Z jej rovesníkov už nežije v Klenovci nikto a preto sa teší z každej chvíle v Klenovci,“ dodala na záver dcéra Emília.

Gemersko-malohontské folklórne slávnosti pod názvom Klenovská Rontouka sa konali v uplynulých dňoch v Klenovci. V poradí 39. ročníka sa podľa organizátorov o dobrú atmosféru staralo viac ako tisíc účastníkov a folkloristov. Okrem spoznania tradičnej ľudovej kultúry regiónu bola tohtoročná dramaturgia slávností zameraná na regrútske zvyky a vojenské udalosti. Pripomenuli si aj významného slovenského choreografa, folkloristu Mikuláša Senku.

Zdroj: Rimava.sk

FOTO-VIDEO-TISOVEC: Klavirista Jozef Hollý po piatich rokoch opäť v Tisovci. Masu ľudí pritiahol aj Hurikán

$
0
0

Tohtoročné Dni mesta Tisovec spestrila koncertom česká legenda Dalibor Janda, ktorá pritiahla tisícky ľudí. Držiteľ dvoch platinových platní a troch Zlatých Slávikov sa pripomenul divákom z tribúny pri základnej škole na námestí v sobotu, 1. júla. Hity ako Hurikán, Oheň voda vítr či Kde jsi prišli vypočuť nielen domáci ale aj diváci zo širokého okolia. Podľa viacerých divákov sa koncert Dalibora Jandu v Tisovci ako hlavný večerný program vydaril. Na jeho koncerte boli mnohí, ktorí ho videli po prvýkrát na živo. Našli sa však aj takí, ktorí už na jeho koncerte boli. „Spomenuli sme si na jeho koncert na Hrádku pri Jelšave v 1987 kde mal obrovský úspech, ale vtedy bol na vrchole a jeho pesničky sa hrali každý deň v každom rádiu v ČSSR,“ poznamenal Peter. Repertoár Jandu o dve pesničky doplnila aj jeho dcéra.
Podľa primátora mesta Petra Mináča Dni mesta tentoraz vyvrcholili nezvyčajne veľkou masou ľudí pred základnou školou. Podľa odhadov tam bolo približne 3500 ľudí. „Nebolo kde ani parkovať. Už dávno sme nemali toľko ľudí a popritom nebola ani jediná značka poškodená, nič sa nestalo. To ma najviac teší,“ zhodnotil Mináč, ktorý Jandu počul naživo po prvýkrát a koncert si rovnako pochvaľoval. Predskokanom českej legendy bola skupina Iné Kafe, program bol zakončený ohňostrojom, ktorý bol aj s hudobným doprovodom.

Pozrite si krátky zostrih z vystúpenia Dalibora Jandu v Tisovci

Súčasťou osláv bola aj súťaž vo varení kotlíkových špecialít, ktorej sa zúčastnilo až 11 družstiev. Jedno z nich bolo až zo Srbska. Porota podľa primátora najlepšie ohodnotila držky, ktoré navaril Karol Anger a Ivan Hazucha z R. Soboty. „Za päť minút boli vraj fuč,“ povedal Mináč a dodal, že atmosféra bola aj napriek dažďu fantastická. Minulý rok varili špeciality štyri družstvá, tento rok pozvanie prijali aj starostovia i členovia OZ Naša Sobota.

 

K slávnostnému oceneniu v Tisovci prišiel po piatich rokoch s piano show Jozef Hollý. Diváci si sním zaspievali a záverom odmenili potleskom.
Na Dni mesta ocenili občianske aktivity aj mladých hasičov pri nedávnom požiari

Počas osláv Dní mesta ocenili a finančne odmenili aj obyvateľov jednej z bytoviek v Tisovci, ktorí si sami upravujú svoje okolie, kosia a starajú sa o kvety a zametajú chodníky. Postavili si altánok i ohnisko na spoločné stretnutia. Ocenenie prevzal Dušan Antal počas slávnostného zasadnutia poslancov mestského zastupiteľstva. „Títo občania od nás nikdy nepožadovali pokosenie, úpravu sídliska. Čudujeme sa, že v tejto dobe ešte takíto ľudia sú,“ spomenul primátor Tisovca.

Po nedávnom jarnom požiari lesa pri Tisovci boli ocenení aj siedmi pomocníci, zo základnej a strednej školy, ktorí sa zapojili do hasenia. Cenu primátora tento rok dostal Tomáš Barnabáš, primátor z partnerského mesta Putnok v Maďarsku, za 20 ročnú partnerskú spoluprácu a udržiavanie dobrých vzťahov. Primátor Tisovca ocenil aj Júliusa Cabana, ktorý už tri roky zbiera historické fotky mesta a okolia od ľudí a zverejňuje ich na sociálnej sieti. Ocenený bol aj Dušan Hutka, ktorého publikáciu o príbehoch z vojny a SNP krstili nedávno počas odhalenia busty Júliusa Noska. Pri príležitosti životného jubilea, 70. rokov, mal primátor oceniť aj Mariana Lapšanského, generálneho riaditeľa Slovenskej filharmónie. Pre pracovné povinnosti sa ale zasadnutia nezúčastnil a ospravedlnil sa. Ocenená bola aj Gabriela Rúfusová, dirigentka mužského speváckeho zboru Samuela Daxnera, ktorý v tomto roku píše svoju históriu už 140 rokom. Kyticu kvetov si prevzala za svoju prácu a spoluprácou so samosprávou aj Helena Pašiaková, riaditeľka Evanjelického gymnázia EGT, pri príležitosti 25. výročia znovu založenia školy. „Inštitúcia robí nielen Tisovcu, ale aj celému Slovensku veľmi dobré meno,“ povedal Mináč.

 

Pozrite si fotogalériu z objektívu Milana Slabeja

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Rimava.sk, Milan Slabej, Peter Poboček, VIDEO z koncertu Daniela Landu: Mino Cibo


VIDEO: Gemershooting v znamení rimavskosobotských strelcov

$
0
0

V sobotu, 8. júla, pokračovala pušková liga (podľa pravidiel Slovenskej asociácie dynamickej streľby) druhý kolom na strelnici v Čachticiach. Na súťaži pod názvom – Gemershooting Rifle 9, ktorý usporiadal rimavskosobotský klub Arsenal SC tento rok v Čachticiach, sa strieľalo na siedmich parkúroch. Ako pre Rimava.sk uviedol riaditeľ preteku a strelec Tibor Figei, pretekári museli na parkúroch vystreliť minimálne 140-krát. „Snažili sme sa využiť všetko čo nám strelnica ponúka,“ povedal Figei, podľa ktorého boli parkúre dynamické, statické a aj na mierenú streľbu. Súťažilo sa v dvoch disciplínach a to s otvorenými mieridlami (semi-auto standard ) a s optickými (semi-auto open). Druhého kola puškovej ligy sa zúčastnilo 58 strelcov. Prišli strelci z celého Slovenska, Maďarska, Česka, Poľska a Rakúska.

Rimavskosobotský strelec (Arsenal SC) Tibor Figei dosiahol pekný výsledok, keď skončil v divízii puška s otvorenými mieridlami (semi-auto standard) na treťom mieste. V jeho kategórii súťažilo 20 strelcov.
Nestratil sa ani ďalší Rimavskosoboťan Štefan Kolesár (taktiež Arsenal SC). V tej istej divízii ako Figei, obsadil celkové 7. miesto a v kategórii seniorov (nad 50 rokov) si nakoniec vystrieľal 2. miesto.

Na druhý deň pokračovala súťaž pištoľovou časťou (Gemershooting Handgun 5), ktorej sa zúčastnilo až 68 strelcov, prevažne zo strednej Európy. Takisto sa strieľalo na siedmich parkúroch. Strelci museli vystreliť minimálne 140-krát.

„S priebehom súťaže a aj s celkovou organizáciou som veľmi spokojný. Chcel by som poďakovať chalanom z domáceho klubu RDA za pomoc pri stavaní parkúrov (stage-ov) a aj samotným rozhodcom, lepičom a pravdaže strelcom. Na budúci rok oslávi náš pretek 10 rokov, čo si nemôže povedať žiadny iný puškový pretek na Slovensku a preto vymyslíme aj niečo špeciálne pre strelcov,“ dodal na koniec Figei.

Zdroj: Rimava.sk, Tibor Figei

FOTO/VIDEO: Letný kurz zbormajstrov ukončili krásnym koncertom

$
0
0

Uplynulý týždeň sa v Rimavskej Sobote stretlo 32 dirigentov z celého Slovenska, aby sa počas 6 dňového kurzu zdokonalili v tejto profesii, či záľube pod vedením troch renomovaných lektorov s bohatými skúsenosťami. „Okrem frekventantov z celého Slovenska, sme mali dve účastníčky z Čiech a jednu z Ukrajiny,“ povedala Regina Špitálová z Mestského kultúrneho strediska, ktoré kurz organizuje v spolupráci s Národným osvetovým centrom. „Kurz sa uskutočňuje v našom meste už piatykrát, ľudia si pochvaľujú atmosféru mesta, organizačné zázemie aj priestory, ktoré nám Základná umelecká škola poskytuje. Samozrejme na prvom mieste je odborná stránka, ktorú garantujú lektori,“ zhodnotila Špitálová. Garantkou kurzu a zároveň lektorkou bola Blanka Juhaňáková, pedagogička Vysokej školy múzických umení v Bratislave a Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne. Ďalšími lektormi boli Alfonz Poliak – hlasový pedagóg a dirigent Ženského SZ Mladosť pri PF UMB v Banskej Bystrici, Tatiana Švajková – zbormajsterka Collegium Technicum Technickej univerzity v Košiciach a Katarína Kružíková – hlasová pedagogička v ZUŠ Senica.

Počas šiestich dní intenzívnej výučby si účastníci vyskúšali okrem pozície dirigenta aj hlasovú výchovu či spev. Venovali sa hlasovej príprave, individuálnym konzultáciám, zdokonaľovaniu taktovacej techniky, nahliadli do repertoáru skladieb, s ktorými sa ešte nestretli. „Všetci lektori máme bohaté skúsenosti a vieme, že interpretovať hudbu cez zborový spev je to najťažšie. Dokázať vniesť emóciu do jednotlivých piesní, vedieť presvedčiť poslucháčov o kráse, ktorú interpretujeme, je asi to najťažšie,“ priblížila garantka kurzu Juhaňáková.

Dôležitou súčasťou boli nácviky s cvičnými zbormi, ktorými boli detský spevácky zbor Nádej a à capella Mystic choir zo ZUŠ v Rimavskej Sobote. Na záver kurzu v sobotu, 8. júla o 18.30 hod. sa v rímskokatolíckom kostole uskutočnil slávnostný záverečný koncert. Odzneli skladby pod taktovkou účastníkov kurzu, ktoré si počas pobytu v Rimavskej Sobote osvojili. Koncert uvádzala dirigentka cvičných zborov Jana Dobrocká, korepetítorkou bola Eva Čarnoká.

„Našou snahou bolo vysvetliť frekventantom, že muzika má priniesť obohatenie duše, nádheru ako náplň nášho života. Že hudba je práve tou silnou emóciou, ktorá dnes ľuďom možno aj chýba. Som nesmierne šťastná, že sa tieto slová umocnili v jednotlivých frekventantoch, ktorí vlastným dirigovaním predviedli to vnútorné šťastie, ktoré je v nich, keď dirigujú. Je to profesia, ktorá je nesmierne náročná, ale nemôže ju robiť úplne každý, lebo je nevyhnutné stotožnenie sa s tým, nájsť v sebe vnútornú pokoru a dokázať vyjadriť hudbu takým spôsobom, aby oslovila ľudí, aby vnímali tie záchvevy, aby sa cítili dobre. Na koncerte bolo toto všetko cítiť, bola som nesmierne dojatá a zároveň spokojná, pretože cieľom kurzu je práve to, aby sme vychovali takých ľudí, ktorí budú ďalej šíriť krásu hudby,“ opísala svoje pocity Juhaňáková po koncerte v kostole.

Letný kurz zbormajstrov 2017 – celoštátny dirigentský kurz pre zbormajstrov amatérskych speváckych zborov organizuje Mestské kultúrne stredisko v Rimavskej Sobote v spolupráci s NOC Bratislava. Kurz podporil z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia.

Zdroj: MsKS Rimavská Sobota

VIDEO: Prišla, skúsila a vyhrala celoslovenskú súťaž. O Vladke budeme ešte určite počuť

$
0
0

Prišla, zaspievala a odišla ako víťazka! Aj tak sa dá v skratke napísať o mladej, talentovanej speváčke, ktorú si hneď na prvýkrát všimli aj na celoslovenskej súťaži v sólovom speve populárnej piesne pre žiakov základných umeleckých škôl „Bojnická perla“. Len 11-ročnú Vladku Brveníkovú potom zavolali aj do Tisovca, kde prišla zaspievať počas oceňovania občanov na Dni mesta. Po nej patrilo pódium len klavírnemu virtuózovi Jozefovi Hollému a jeho piano show. Ako pre Rimava.sk povedala mama mladej speváčky, Martina Brveníková Brndiarová, ktorá pochádza z Tisovca, išli do Bojníc len na skusy.

„Išli sme tam pod zámienkou, aby videla ako spievajú ostatné deti zo ZUŠiek a nabrala sebavedomie. Len vyskúšať prvýkrát v živote spevácku súťaž a takto to dopadlo,“ priblížila s úsmevom Martina, podľa ktorej mladá speváčka populárnej hudby vyhrala svoju kategóriu a zároveň sa stala aj laureátkou a víťazkou celej súťaže. Celkovo tu v máji tento rok súťažilo približne 150 mladých ZUŠkárov z celého Slovenska.
Podľa Martiny nepatria medzi muzikantské rodiny, avšak aj ich starší syn má vlohy a hrá na organe. Bol aj na krajskej súťaži v Rimavskej Sobote. „Zvykne Vladku doprevádzať,“ povedala pyšná Tisovčanka. (Krajskú súťaž vyhrala aj 13-ročná Barborka Luptáková z Rimavskej Soboty, ktorá sa potom stala zlatou slávicou Slovenska, pozn. red).

Mladá Vladka sa však nezapojila, pretože podľa jej mamy im hlasová pedagogička odporučila, aby sa venovala skôr popovej piesni ako folklóru. V Tisovci tak na pódiu zaspievala pesničku „Voda živá“ s ktorou v Bojniciach postúpila do ďalšieho kola a potom ešte spievala „Moje malé vyznanie“. „Má aj iné veci v repertoári, ale uprednostňujeme skôr slovenskú tvorbu,“ dodáva Martina Brveníková Brndiarová.
Vypočujte si vystúpenie 11-ročnej Vladky Brveníkovej

Speváčka, ktorá žije v Brezne, podľa maminy spieva na menších akciách či na Dňoch mesta Brezno. Odborne ju vedie a pripravuje učiteľka Lenka Pavlíková zo Súkromnej základnej umeleckej školy v Polomke a od septembra bude navštevovať aj ZUŠku na Sliači, kde sa jej bude venovať Terézia Králiková, ktorá má vyštudované muzikálové herectvo na konzervatóriu a bola aj v súťaži Československo má talent.

Dni mesta oslávili v Tisovci na prelome mesiacov jún a júl. Tento rok ocenili občianske aktivity aj mladých hasičov pri nedávnom požiari. Hlavným ťahúňom bola česká legenda Dalibor Janda, ktorý pritiahol na námestie približne 3,5 tisíc divákov.

Zdroj: Rimava.sk

FOTO: Mojín ožil tajomným lesom a strašidlami

$
0
0

Aj tento rok sa na Mojíne neďaleko Rimavskej Soboty preniesli do stredoveku a privítali tanečnice, bojovníkov, šermiarov, ale po zotmení aj mučeníkov, kata a strašidlá. Na predstavenia prišli desiatky detí v piatok, 14. júla, so svojimi rodičmi k sokoliarovcom Kanátovcom priamo na dvor. Namiesto Dožinkov im tento rok pripravili interaktívne divadlo v prírode, Tajomný les, ktoré sa odohrávalo ako ináč, po zotmení. Predtým však nechýbali ani pútavé sokoliarske ukážky viacerých dravcov zo zbierky domáceho chovateľa. Ten okrem vychovávania nového potomstva dravcov dodával orly aj do nedávneho filmu Králi hôr, kde hlavnú úlohu zohral Jean Reno. Kanátovci majú aj ďalšiu žijúcu hviezdu, nenápadného Indického sokolíka, ktorý si niekedy dávno zahral v Sokoliarovi Tomášovi. Podľa Kanáta má už teraz 17 rokov aj je posledným žijúcim dravcom z tohto filmu. Ako spomeul, dravce sa vo voľnej prírode dožívajú menej rokov, u nich však majú o starostlivosť postarané. „Nemajú stres z lovu a pravidelný prísun potravy,“ vysvetlil Kanát.

 
Novinkou bol aj nafukovací hrad, ktorý tento rok nahradil slamený. S programom sa predstavili aj deti, ktoré tento týždeň navštevovali stredoveký denný tábor, ktorý organizuje Silvia Kanátová z OZ Príroda pre deti. Podľa jej slov boli aj tento rok spokojní s deťmi, ktoré boli u nich v dennom tábore a neskôr účinkovali aj vo vystúpení. Ako ďalej spomenula, každým rokom sa snažia veci obmieňať a robia to preto, aby sa stretli s ľuďmi a aj ich deťmi, s ktorými sa dávno nevideli a mohli sa zabaviť. „Nájdu tu všetko ako v prírode a zažijú veľa pekných zážitkov,“ povedala Silvia.

Nebojácni návštevníci sa po zotmení vydali za sprievodu svetlušiek do Tajomného lesa. Tam ich len pri osvetlení bateriek a mobilov čakali strašidlá či tanečnice a bludičky. Viac sa dozviete vo videu…

FOTO/VIDEO: Drienčany tento rok ožili nielen folklórom

$
0
0

Vitajte v rozprávkovej dedinke, kde sa piesok lial a voda sypala…Týmito slovami vítali návštevníkov organizátori obľúbeného podujatia Dedina ožíva, ktorého dejiskom bola obec Drienčany. Podujatie plné kulinárskych rozprávkových dvorov, remeselných výrobkov či folklóru písalo už svoj 14. ročník. Tento rok však drienčanské pódium nepatrilo len tradičnému spevu či tancu, návštevníci si vychutnali aj tóny z 30-tych rokov minulého storočia.

Tie mala na starosti Zuzana Haasová a The Susie Haas Band. „Je to také retro, čím sme chceli obohatiť tento ročník, aby to nebolo len čisto folklórne, ale zároveň priniesť niečo staršie a možno mladej generácii menej poznané a zároveň také osviežujúce,“ uviedla pre Rimava.sk dramaturgička podujatia Stanislava Zvarová z Gemersko-malohontského osvetového strediska (GMOS), ktoré akciu spoluorganizovalo. Podľa jej slov toto podujatie nie je len o folklóre. „Chceme aby dedina ožila v nielen z obdobia 19. storočia a preto sme siahli aj po takomto inom formáte. Niektorí to berú, že dedina je čisto len folklór, ale dedina žije aj v súčasnej dobe, takže treba prinášať aj niečo iné. Ale samozrejme nechceme zabúdať na naše tradície,“ ozrejmila Zvarová.

Na strane druhej to však predsa žilo i folklórom. Ako poznamenala dramaturgička, v programoch vystúpili i naše sólistky-speváčky. „Vystúpila Lucka Jakabšicová z Klenovca, Alžbeta Váradiová z Klenovca, Barbora Luptáková z Rimavskej Soboty, ktorá je slávica Slovenska. Takže naše talentované speváčky z regiónu predviedli aj tu na Dedine ožíva to, čo majú rady, to čo je im srdiečku blízke, a to je ľudová pieseň,“ priblížila a dodala, že predstavil sa i regionálny heligonkár Ferko Poprovský a hosťom podujatia bola folklórna skupina Dolina z Gemerskej Polomy. „Priniesli krásu v podobe horného Gemera a tento folklór patrí aj sem, pretože sa približuje aj nárečiu, ktorý je práve v okolí Drienčan,“ podotkla s tým, že záver podujatia patril folklórnemu súboru Podpoľanec.

Súčasťou boli tradične tvorivé remeselné dielne, kulinárske dvory, jarmok remesiel, kde sa prezentovali nielen regionálni výrobcovia. Podľa dramaturgičky nechýbal ani program v miestnom evanjelickom kostole, ktorý bol obohatený hosťami. A hoci 14. ročník Dedina ožíva bol sprevádzaný horúcim počasím i dažďom, podľa Zvarovej bolo podujatie vydarené.

Rovnaký názor mal aj starosta Drienčan, Peter Švoňava. „Je to veľmi pekné podujatie, na ktoré sa vždy veľmi tešíme. Teší sa na neho aj veľa návštevníkov, ktorí sa tu radi stretávajú. Myslím si, že keď je to už 14-ty krát, tak treba to opakovať, je to už taká tradícia v obci,“ povedal pre Rimava.sk starosta obce. Ako prezradil, po akcii je veľmi rád, keď mu návštevníci píšu emaily s tým, že podujatie sa im páčilo. „To tak človeka poteší a je to aj dôvod a motivácia, aby sme v tom pokračovali ďalej,“ doplnil.

A hoci je už 14. ročník minulosťou, pomaly sa začínajú prípravy na ten okrúhly. A aký bude 15. ročník podujatia Dedina ožíva? Podľa Zvarovej z GMOS ako jednému z organizátorov je potrebné sa zamyslieť, aby opäť mali čím pritiahnuť ľudí. „Nezabudnúť na to, čo bolo podstatné pri zrode tohto podujatia, a to aby sa ľudia stretávali, ale aby nielen táto dedina ožila, rovnako aj tie okolité obce,“ avizuje Zvarová. Rovnako aj starosta sa bude snažiť o to, aby sa návštevníci cítili dobre i na 15. ročníku podujatia. Tak dovidenia o rok v rozprávkovej dedinke, kde sa piesok lial a voda sypala.

Zdroj: Rimava.sk

Viewing all 484 articles
Browse latest View live